Vítání ptačího zpěvu 2022

V sobotu 23. dubna jsme na louce s křížkem uspořádali již třetí jarní ukázku odchytu ptáků. Odchyt vedla Kateřina Sosnovcová s asistencí ornitologa a zoologa Libora Prause. S přípravou odchytu pomáhali i Jitka a Jiří Šimkovi a pan Červený, který na louku přijel se svým obytným vojenským vozem a nabídl tak možnost zázemí.

Odchycených jedinců tentokráte bylo poskrovnu, konkrétně osm. Většina se chytila v ranních hodinách, v době, kdy byla i největší návštěvnost. Ať už byli návštěvníci poučeni z předchozích let nebo se to tak sešlo, každý, kdo přišel včas, jistě nelitoval. K vidění byly  tradiční jarní druhy ptáků odchycené i v předchozích ročnících, jako je pěnice černohlavá a budníček menší. Chytili se i pěvuška modrá, drozd zpěvný a opozdilcům mohl udělat radost sameček sýkory koňadry. Největší kuriozitou byl odchyt krutihlava obecného.

Krutihlav je nenápadný a málo známý druh patřící mezi šplhavce, je tedy blízce příbuzný se strakapoudy nebo datlem. Jako jediný ze skupiny našich šplhavců navíc u nás nepřezimuje a odlétá do Afriky. Na jaře se pak vrací a to byl i případ našeho odchyceného krutihlava, který se zrovna vracel zpátky na hnízdiště.

Počasí na setkání bylo příjemné, svítilo sluníčko a lehce pofukoval vítr. Ptáci se kolem sítí slétávali, ale pro jejich odchyt počasí příznivé nebylo. Návštěvníci si tak mohli zpříjemnit čas výrobou ozdob z drátků a korálků s Ladou Lisou. Někteří využili prostor k prozkoumávání okolí a někteří aktivně kontrolovali sítě, což ptákům také vyhovovalo.

Závěrem snad jen podotknout, že prostředí kolem Klejnárky se proměňuje a my s ním. Věřím, že tato proměna nebude neustále jen nepříznivá pro život, a to jak nás lidí, tak krajiny, ale začne se skutečně proměňovat v radostnější a plnohodnotnější prostředí. Ale záleží, co kdo skutečně chce. Poslední údržbu břehu řeky Klejnárky firmou Povodí Labe zařaďte sami.

Autorkou článku je Mgr. Kateřina Sosnovcová.

Kompletní fotogalerii najdete zde.

Napsat komentář